Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

One reason costco is cheaper is because they charge for a membership. It’s not that cheaper. Honestly it’s not even cheaper if you compare against a regular supermarket and you are willing to buy a different brand then the one offered at Costco

I have never seen a rental saying where you can or can’t go with a vehicle




And with the rental:

https://www.hertz.com/rentacar/emember/join/gold/displayTerm...

> 5. PROHIBITED USE OF THE CAR NEITHER YOU NOR ANY AUTHORIZED OPERATOR MAY:

...

d. ENGAGE IN ANY WILLFUL OR WANTON MISCONDUCT, WHICH, AMONG OTHER THINGS, MAY INCLUDE RECKLESS CONDUCT SUCH AS: ..., USE OFF PAVED ROADS OR ON ROADS WHICH ARE NOT REGULARLY MAINTAINED, ...

National:

https://www.nationalcar.com/content/dam/National/functional/...

> (10) Vehicle shall not be driven on an unpaved road or off-road.

Budget:

https://www.budget.com/en/legal-documents/rental-terms

14. Prohibited Use of the Car. ...

... 4) to be operated in a test, race or contest or on unpaved roads

Avis:

https://www.avis.com/en/legal-documents/rental-terms

14. Prohibited Use of the Car. ...

... 4) to be operated in a test, race or contest or on unpaved roads


A basic Costco membership is $60. Their chicken is $5 + tax. Same chicken at Safeway is $8.99 + tax.

So if you eat >15 chickens per year Costco is cheaper.

And even that is incorrect. Costco's chicken is 32oz, the Safeway one 28. Forgetting about taxes, Costco's is $0.15625 / oz, Safeway is $0.3210714285714286 / oz.

So now we have 2 equations, and we need to find the intersection:

* y = 60 + x * 0.15625

* y = 0.3210714285714286 * x

They cross at 11.37594799566631 chickens.

But larger chickens have larger bones, so let's keep it at 15. I definitely eat more than 15 chickens per year.

Then there's the issue of cost in general, while the house-brands of Safeway / Frys / Kroger / ... are cheaper, they are much more likely to have stuff added to it to make it 'bulkier'. A good example is Cottage Cheese from Walmart. They add a thickener to the liquid which allows them to sell you the same amount for less, but you actually get less cheese and more filler.


Walmart chicken is the same price as Costco and you don’t need a membership

I don’t know if the cottage thing is true or not, but even if it is, it doesn’t make difference for the customer if their goal is to save money


The problem with saving money is that they're replacing nutritious stuff with filler. So cheaper per oz, but you get a worse product.




Join us for AI Startup School this June 16-17 in San Francisco!

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: