Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

Smaller pack sizes cost more per unit!

People think they're saving money that way. They often aren't.






If you only have $10 you can’t buy the $12 pack with the lower per-unit price.

Being poor is expensive!


When you are stressed (because you have limited time, money and energy) you make poor decisions.

I would humbly suggest that you start engaging with more poor people and help educate them. (And I don't mean shouting advice as you walk by)


Poor people largely already know this. They don't need education about it. They need more money.



Join us for AI Startup School this June 16-17 in San Francisco!

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: