Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

My suspicion is that their struggle is more about the perceived cost and time. My wife and I are able to eat most of our meals at $2-3 per person. We have found that to get the cost low, you need to seek out cheaper produce (usually not safeway) and cut way back on meat consumption. Making your own cereal also helps as well as only buying things on sale. You also need a little more time to prepare the raw ingredients.



Join us for AI Startup School this June 16-17 in San Francisco!

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: